3 Asker Sakarya’da patlamada Şehit oldu ama hala davası başlamadı

3 Asker Sakarya’da patlamada Şehit oldu ama hala davası başlamadı

Sakarya Hendek'te 3 Temmuz'da yüreklerimizi yakan 7 kişinin öldüğü 126 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikasındaki patlamanın ardından, depoda sağlam kalan fişeklerin boş bir taş ocağında imha edilmesi kararlaştırılmıştı. Taşocağına taşınan 1.5 ton havai fişek belediyenin kamyonundan indirilirken patlamış, kilometrelerce uzaktan duyulan patlamada 3 askerimiz şehit olmuş, 11 asker ile kamyon şoförü de yaralanmıştı.Hendek İlçesi'nde 3 Temmuz 2020'de yüreklerimizi yakan 7 kişinin öldüğü 126 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikasındaki patlamanın ardından, depoda sağlam kalan fişeklerin boş bir taş ocağında imha edilmesi kararlaştırılmıştı. Taşocağına taşınan yaklaşık 1.5 ton havai fişek Hendek Belediyesi'nin kamyonundan indirilirken patlamış, kilometrelerce uzaktan duyulan, şehrin her noktasından görülebilen patlamada 3 askerimiz şehit olmuş, 11 askerimiz ile Hendek Belediyesi'ne ait kamyonetin şoförü de yaralanmıştı...

Patlama ile ilgili önceki haberlerimiz TIKLAYIN

O kahreden, yürekleri yakan 2'nci  patlamanın soruşturması halen devam ediyor. Soruşturma kapsamında patlamada kamu kurum ve kuruluşlarının sorumluluk ve kusur oranları araştırılıyor. Sakarya Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkiinde bulunan havai fişek fabrikası 3 Temmuz günü saat 11.15'te korkunç bir gürültüyle patlamıştı. Ortalığı savaş alanına çeviren patlamada 7 kişi hayatını kaybetti, 126 kişi ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık 15 dönümlük alana kurulu fabrikanın deposunda patlamamış tonlarca fişek ve barut tespit edildi.

BAŞSAVCILIK İMHA KARARI ALDI

Havai fişek fabrikasında inceleme yapan Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, depolardaki havai fişeklerin uzman personel tarafından taşınarak imha edilmesi talimatını verdi. Uzman ekipler bölgede yaptıkları incelemelerde iki farklı alan tespit etti. İstanbul ve Ankara'dan gelen patlayıcı konusunda uzman askerlere Sakarya İl jandarma Komutanlığı'na bağlı askerler de katıldı.Havai fişeklerin büyük bir kısmı posta posta Taşkısığı mevkiinde bulunan fabrikaya kilometrelerce uzaktaki boş taşocağında imha edildi. Son kalan 1.5 tonluk havai fişekler patlama sabah belediyeye ait kamyona yüklendi. Kamyon askerlerin eşliğinde taşocağına vardı.Uzman personel havai fişekleri indirmeye başladı. Saat tam 11.35'te bilinmeyen bir nedenle havai fişekler alev aldı ve büyük bir patlama meydana geldi. Fişeklerin yüklü olduğu kamyon neredeyse yok olurken, patlamanın olduğu yerde patlamanın büyüklüğünü gözler önüne seren büyük bir krater açıldı...Yaşanan 2'nci faciada üç asker şehit oldu, 11 jandarma personeli ile kamyon şoförü yaralandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İkisi patlayıcı madde imha timinden, biri İstanbul biri Ankara'dan iki arkadaşımız, biri de alanın güvenliğini alan jandarma personelinden olmak üzere 3 silah arkadaşımız şehit oldu. Şimdi hastanelerde 6 yaralımız kaldı. Biri Hendek Belediyesi'nde çalışan şoförümüz, 2 de jandarma personelimiz, onların da hafif ama toplam 6 kişi var.” dedi.

Patlamada şehit olan askerlerin Tekirdağlı Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Halil Tuna Akgöz, Manisalı Jandarma Uzman Çavuş Mesut Yazar ve Afyonkarahisarlı Jandarma Uzman Onbaşı Fatih Manga memleketlerinde toprağa verildi.3 Askerin şehit olduğu havai fişek fabrikasındaki facia sonrasında mühimmatın imhası sırasındaki patlama ile ilgili olarak Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçen yıl Temmuz ayında başlatılan soruşturma 10 aydır devam ediyor.Savcılığın patlamayla ve mühimmatın sevkiyatıyla ilgili olarak sorumluluk ve kusur oranlarının tespiti yönünde araştırma yapıyor. Bu kapsamda mühimmatların imha sürecindeki idari süreç inceleniyor. Soruşturma kapsamında Hendek Kaymakamlığı, Hendek Belediyesi, Hendek Jandarması gibi kurumların sorumlukları ve ihmal oranları araştırılacak. Bu sürecin tamamlanmasından sonra 3 askerin şehit olduğu 11 kişinin de yaralandığı 2'nci patlamayla ilgili olarak da davanın açılacağı ifade ediliyor. Medyabar

Yorumlar

Bu haber için hiç yorum yapılmamış

Sizde yorum yapın

Mail adresiniz yorumunuz yanında gösterilmeyecektir